Historia Willi na Kozińcu

W Willi na Kozińcu wielokrotnie gościł Witold Gombrowicz, co wspomniał w swoim tajnym dzienniku Kronos.

Willa Wojciechowo została wybudowana w 1922 roku przez rodzinę Szoberów.
Zdarzało się, że podczas wakacyjnych pobytów w Zakopanem profesor Stanisław Szober – językoznawca, autor m.in. Gramatyki języka polskiego – egzaminował tu swoich studentów. To za ich sprawą Willa zaczęła być znana jako „Gramatyka”. Z relacji rodziny wiadomo, że profesor również opracowywał tutaj swoje dzieła.

Po wojnie Wojciechowo zostało zabrane Szoberom przez Skarb Państwa i przekazane w użytkowanie Funduszowi Wczasów Pracowniczych.
Zmieniono wówczas nazwę na Sfinks II, a ten stan rzeczy trwał do 1989 roku. Wtedy, staraniem spadkobierców, odzyskano dom, ale go nie zagospodarowano. Pozostawiony bez opieki, trzykrotnie uległ pożarom. W takim stanie w 1994 roku został sprzedany obecnym właścicielom.

Wówczas przeprowadzono rozbiórkę spalonej, drewnianej części budynku, licząc, że kamienne piwnice uda się zachować.
Jednak okazało się, że część wybudowana w 1922 roku nie posiada fundamentów i również musi zostać rozebrana. Fragment dobudowany w 1927 roku posiadał już namiastkę fundamentów, więc postanowiono go zachować.

Do odbudowy Willi, zmodernizowanej według projektu architektów Anny i Marka Skorupskich, przystąpiono w 1997 roku.
Rozpoczęto od wzmocnienia fundamentów pod ocalałymi z pierwotnego Wojciechowa trzema ścianami z oryginalnym łukowym oknem. Ponadto udało się odrestaurować główny sosręb z wyrzeźbioną datą

1922 oraz dwa inne sosręby – niestety nadpalone. Na jednym z nich widnieje orzeł.

Odbudowa budynku została praktycznie zakończona w listopadzie 2004 roku.
Budowa małej architektury i ogrodu trwała do 2010 roku.

Na przełomie lat 1929/1930 i 1932/1933, w trakcie 1933 roku, jak również w latach 1936–1937, w Wojciechowie gościł Witold Gombrowicz, wspominając o tym w tajnym dzienniku Kronos.